20.04.2019 - Gaziantep'e özel Şehir Rehberi - Şehrimize özel

Atatürk Anı Müzesi

Reklam
Atatürk Anı Müzesi

 

 

Atatürk Anı Müzesi

Atatürk’ün 26 Ocak 1933 tarihinde Gaziantep’e ziyaretinden yola çıkıldı. Eş zamanlı olarak yapılan çalışmaların çıktılarını Kendirli Gazi Kültür Merkezi ve Atatürk Anı Müzesi olarak işlevlendirildi.

gaziantep-atatürk-anı-müzesi-3
Cumhuriyet sonrası Gaziantep ve Türkiye’nin değişim sürecini yansıtan çalışmanın bir bölümünü 16 Mart 2013 tarihinde açılışı yapılan Kendirli Gazi Kültür Merkezi’ndeki film gösteriminde, 3D Hologram sistemi ile izlenmektedir.

Çalışmanın diğer bölümünü ise, Milli mücadele yıllarında Gazi Mustafa Kemal ile birlikte şehri ve ülkesi için çalışmış olan geçmişimizdeki önemli kişileri, Gaziantep’in ve Türkiye’nin yeniden yapılanma sürecindeki yapılan çabaları ve çalışmaları anlatan, sergilemelerde kullanılan o döneme ait bilgi, belge ve eşyalar olarak, Atatürk Anı Müzesi’nde sergileniyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu Bey mahallesinde bulunan, Konukoğlu ailesine ait geleneksel Antep Evi, müze yapılmak üzere Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağışlanmıştı. Atatürk Anı Müzesi projesinin yapılmasıyla restorasyon işlerine başlanmıştır. Geleneksel Antep Evi’nin Atatürk Anı Müzesi’ne dönüştürülmesi aşamasında öncelikle özgün plan şeması, cephe düzeni ve mekânın niteliğini oluşturan özgün Cumhuriyet ve Antep konuları geniş bir yelpazede işlenmiştir.

gaziantep-atatürk-anı-müzesi-1

İki Gazi’yi buluşturan bu müzede, Gaziantep’ten ve Gazi Mustafa Kemal’den hatıratlar yer almaktadır. Hemen müzenin avlusun da, Atatürk’ün Bey Mahallesi nüfusuna kaydını gösteren nüfus cüzdan örneği ile Gaziantep’e verilen İstiklal Madalyası teşhir edilmektedir. “Geleneksel Antep Evi “ seksiyonunda Atatürk’ün Gaziantep’e geldiğinde kullandığı ve Neyir Barlas tarafından müzeye bağışlanan karyola teşhir edilmektedir. Aynı zamanda geleneksel bir Antep evi odası ile paşa mangalı, Esra Ağtaş tarafından müzeye bağışlanan Antep kilimi, Yüksel Tekeoğlu tarafından müzeye bağışlanan Antep işi işlemeli gömlekler, sedir vb. eşyalar teşhir edilmektedir.

gaziantep-atatürk-anı-müzesi-4

Geleneksel Antep Evi’nin üst katında ise “Atatürk Araştırma Kitaplığı” yer almaktadır. Büyük bölümü bağış yoluyla elde edilen kütüphanede; Cemil Cahit Güzelbey adına ailesi tarafından bağışlanan çok sayıda kitabın yanı sıra, gelen ziyaretçiler tarafından bağışlanan kitaplar, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Dönemi ve Türk Tarihinin genel tüm konularını içeren binlerce yayının bulunduğu bir kütüphaneyi oluşturmaktadır. Aynı zamanda Gaziantep’in ünlü şahsiyetleri, bilim adamları ve kahramanlarına yer verilmiştir. Bu seksiyonda şair ve çevirmen olan ve III. Selim’e sunduğu Arapça ve Farsça çevirilerle Vak’anivüstlik(saray tarihçisi) görevi verilen Mütercim Asım; Atatürk’ün Gaziantep’e geldiğinde kürsüde karşılama şiiri okuyan, Türkçeyi en güzel şekilde kullanan ve TDK’da görev yapmış olan, III ciltlik meşhur “Antep Ağzı” kitabının yazarı; Ömer Asım Aksoy,

gaziantep-atatürk-anı-müzesi-2

Antep’in kadın kahramanlarından Yirik Fatma, Antep Harbinde büyük kahramanlıklar gösteren Şahinbey, Karayılan, Şehitkamil, Kılıç Ali Bey, Antep savunmasında bin bir güçlükle doktorluk görevini ifa eden Dr. Mecit Barlas, Albay Ali Nadi Ünler; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e teşriflerinde Belediye Başkanlığı yapan Hamdi Kutlar, Antep üzerine yaptığı çalışmalarla, Gaziantep’e çok sayıda yayın kazandıran, Cemil Cahit Güzelbey, Atatürk’ün katkılarıyla sanayinin ilk temellerini atan Cemil Alevli, bakanlık ve Gaziantep için çeşitli çalışmalar yapan Spor Bakanlığı da yapmış olan Kamil Ocak’ın yanı sıra, İlk Turizm Bakanımız olan, Ali İhsan Göğüş gibi önemli şahsiyetlerin biyografilerine panolarda yer verilmiş bu sayede; gelen ziyaretçilerin kahraman hemşerilerini de tanımaları amaçlanmıştır. Ayrıca dokunmatik akıllı ekranlarla Antep Savunması ana hatlarıyla anlatan bir sistemle görsel zenginlikte katılmıştır.

Adres: Bey Mahallesi Hanifi Oğlu Sokak. | Şahinbey, GaziantepBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ