Sol Dikey

Sag Dikey
18.01.2021 - Gaziantep'e özel Şehir Rehberi - Şehrimize özel

Botanik Bahçesi

Tekil Yazı Reklamı - 2 (Reklam Resim Yanyana Şablonu için - Masaüstü)
Botanik Bahçesi

 

Botanik Bahçesi

 

Botanik Bahçesi 2009 yılında 17.000 m² alanda kurulmuştur. 750 bitki türü ve 30.000’ den fazla bitkinin bulunduğu Botanik Bahçesi eğitim merkezi şeklinde oluşturulmuştur. Gaziantep ilimizde ilk Botanik Bahçesi olarak faaliyete başlamıştır. Botanik Bahçesi kurmaktaki esas amaç, Gaziantep’in, Türkiye’nin ve Dünya’nın floralarında bulunan ağaç, çalı ve otsu bitkilerin canlı bir koleksiyonunu oluşturmak ve geliştirmektir. Dünya da ve floramızda olan bitkilerin gen kaynağının oluşturulması ve ziyaretçilerimize bu bitkilerimizin tanıtılması ikinci hedefimizdir.

gaziantep-botanik-bahcesi

Botanik bahçesi eğitim merkezi şeklinde kurulmuştur. İlk, orta ve yüksek okullarda ki öğrencilerimize bitkileri tanıtmak amacıyla eğitimler verilmektedir. Okullarımıza eğitim için gerekli olan bitki materyallerinin temin edilmesi sorumlulukları arasında yer alır.

Bitkilerle çeşitli amaçlar ile uğraşan ve bu konuda meraklı olan insanlarımıza her zaman yardım etmeyi ilke edinmiştir. Ülkemizin nesli tükenmekte olan bitkilerin bir kısmının koleksiyonu oluşturulmuş ve halen devam ettirilmektedir.

Botanik Bahçemizde bulunan bitkilerin etiketleme işlemleri yapılarak bitkilerin familyası, türü, cinsi, varyeteleri ve anavatanları Latince ve Türkçe olarak isimlendirilmiştir.

Bahçe içerisinde Toplam Yedi Bahçe Bulunmaktadır, İsimleri Kaya Bahçesi, Açık Tohumlu Bitkiler Bahçesi, Osmanlı Bahçesi, Renk ve Koku Bahçesi, Tıbbi ve Endemik Bitkiler Bahçesi, Zen Bahçesi, Gül Bahçesi, Japon Bahçesi ve Su Bitkileri Bahçesi olarak adlandırılan özel tasarım bahçeleri bulunmaktadır. Gaziantep’in Gezilecek Görülecek Yerlerin Başında Geliyor,

Bahçeler

KAYA BAHÇESİ

kaya-bahcesi

Sadelik ve doğallık içeren çeşitli büyüklükteki kayalar bulunan bir bahçemizdir. İçerisinde hevsim farklı renklerde bitkiler yer almaktadır.Baharda Anemonları (dağ lalesi), yazın düğün çiçeklerini, hint incirilerini, gül şekilindeki kaktüsleri, rengarenk portulaca çiçeklerini, kasım ayında rengarenk kasımpatıları, papatyaları, ve pitosları kaya üzerine tırmanırken bulabilirsiniz.

GÜL BAHÇESİ

gul-bahcesi

50-60 çeşit gül mevcuttur. Bunlar; bahçeyi çit gibi çevreleyen meyland gülleri onların arkasında baston güller ve onlarında arkasında yayılıcı güller bulunmaktadır. İç kısımlarda kokulu güller, gölgeliklerin üzerinde asma güller ve havuz kenarında minyatür güller ile bunların arasında Gaziantep’e özgü yeşil gülümüz sizi güle doyuracaktır.

AÇIK TOHUMLU BİTKİLER BAHÇESİ

acik-tohumlu-bitkiler-bahcesi

Halk dili ile bilinen çam türleri mevcuttur.Bahçeyi çevreleyen kırmızı çiçekli gravillalar onların arkasında köknarlar, göknarlar, mavi ladinler, himalaya sedirleri, füze sedirleri ve atlas sediri yer alır. Bahçenin ortasında çeşitli bodur mazılar ve bunlarında ortasında 4 adet bulunan ibreleri yere doğru sarkık olduğundan ağlayan çam olarak adlandırılan çamlar da görmeye değer niteliktedir.

OSMANLI BAHÇESİ

osmanli-bahcesi

Osmanlı kültürünü en görkemli şekilde yansıtan heybetli kapıları, şadırvan havuzu ve gazebolar ile en görkemli bahçemizdir. Nisan aylarında lale devrini yansıtan yüzlerce çeşit lalesi, yine Anadoluda kendiliğinden yetişen ve endemik türlerinden olan ters laleler, yazın ise 100 e yakın çeşidi ile adalyalar görülmeye değerdir.

RENK VE KOKU BAHÇESİ

renk-ve-koku-bahcesi

Bahar ayında rengarenk sümbüller, nergisler, yaz ayında glayöller, lilyumlar ve her zaman bahçede bulunan reyhan, acı pelin, fesleğen, yasemin desadece renkleriyle değil kokularıyla da sizleri etkilemeye hazırlar.

TIBBİ VE ENDEMİK BİTKİLER BAHÇESİ

tibbi-ve-endemik-bitkiler-bahcesi

Tıbbi bitkiler bahçesinde mor salkımlar altında otururken adaçayları, sedefotu, rezene, biberiye, melisa, ıhlamur, kaya yarpuzu, kataron, enginar, hint yağı, datura, cırtatan, lavantin, hatmi, at kestanesi, defne, ilex, ısırganotu, ispirya, altın çilek ve endemik tür olarak Dünya’ nın ilk bitkilerinden Kitabelia spp. türlerini seyrebilirsiniz.

KEŞİF BAHÇESİ

kesif-bahcesi

Eğitim niteliği taşıyan bir bahçedir.Bitki dikimi yapılabilecek çeşitli boylarda kasalar, bahçe ekipmanlarını kullanılabileceği kum havuzları ve bitkileri incelerken keşfedecekleri inceleme masaları mevcuttur.Anaokul, ilkokul, ortaöğretim, lise, yüksek öğretim öğrencilerinin yanında bitki dünyasına meraklı vatandaşlarımız da bu bahçeden yararlanmaktadır.

ZEN BAHÇESİ

zen-bahcesi

Bir çeşit Japon bahçesidir. 12 büyük kayadan oluşur. Bu kayalar ejderhayı simgeler. Nereden bakılırsa bakılsın 13. kaya gözükmez. Görünmeyeni gören göz olma gibi bir felsefesi vardır. Susuzluğun olduğu bu Dünya ‘da kayaların çevresinde ufak çakıllar kullanarak su havuzu gibi dalgalar oluşturulmuştur.

SU BİTKİLERİ BAHÇESİ

su-bitkileri-bahcesi

Bu bahçemizde bir adet yapay gölet ve şelale mevcuttur. Bunların çevresinde oturma grupları bulunmaktadır. Köprülerden su yüzeyinde bulunan rengarenk nilüferleri, su kanalarını, japon şemsiyesiyelerini, su içerisnde elodeyaları, eğreltileri, su terelerini, balıkları ve kurbağaları seyretmeye doyamayacaksınız. Çevresinde ise söğütler, kelebek çalıları, bambular, beyaz gövdeli huş ağacı ve pampas otlarının sizleri dinlendiren huzur dolu bir hava sunacaklardır.

JAPON BAHÇESİ

japon-bahcesi

Japonya adacıklardan oluşan bir ülke olduğundan bu bahçede adacıklı bir havuz tasarımı yapılmıştır. Bu havuzda şelaleler, köprüler, japon fenerleri, kuş evleri ve ördek evi yer almaktadır. Bu havuzun etrafında Japonya’da faydalı olduğuna inanılan refloksoloji adı altında “sağlıklı yürüyüş yolu” yerini almıştır. Bitki olarak anavatanı Japonya olan bitkiler kullanılmıştır. Bunlar japon ayvası, japon kriptomeryası, japon kirazları, mahonyalar ve rengarenk şakayıklardır.

Bitki Satış Ünitesi

Satış ünitesi çeşit çeşit bitkileriyle bahar ayında hizmetinizde olacaktır.

Botanik Bahçesi Açılış: 09:00
Botanik Bahçesi Kapanış: güneş batımından yarım saat önce

Botanik Bahçesi Giriş Ücretleri Öğrenci : 0,50 TL Botanik Bahçesi Sivil : 1,00

Botanik Bahçesi İletişim Bilgileri
Adres: Gazi Mahallesi Zübeyde Hanım Bulvarı Şehitkamil / GAZİANTEP
Telefon: (0090) 342 338 82 82
E-Mail: botanik@gantep.bel.tr

Tekil Yazı Reklamı - Alt - Masaüstü
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ