Sol Dikey

Sag Dikey
13.07.2020 - Gaziantep'e özel Şehir Rehberi - Şehrimize özel

Boyacı Camii

Tekil Yazı Reklamı - 2 (Reklam Resim Yanyana Şablonu için - Masaüstü)
Boyacı Camii

 

Boyacı Camii

 

Gaziantep-Boyaci-camii

Boyacı Camii Hakkında Bilgi: Gaziantep’in en eski yapılarından biridir. Cami 13. yüzyıl başlarında yapılmış ve son şeklini 1575 tarihinde almıştır. Bazı kaynaklar ilk yapılış tarihini 1211 olarak verir. Minber kitabesine göre 1357 yılında Memlukler döneminde bitirilmiştir. 1575 yılında Halep Valisi Mehmet Paşa tarafından onartılmıştır.

boyaci-camii

Arşiv belgelerinde Kadı Kemalettin, Boyacıoğlu, Boyacızade, Cami-i Kebir (Ulu Cami) olarak ta anılır Rivayete göre Boyacı Yusuf olarak anılın meşhur Karakoyunlu Kara Yusuf Bey tarafından yaptırılmıştır. Kadı Kemalettin adı ise bu camide görev yapan bir kadıdan kaynaklanmaktadır. Ceviz ağacından yapılan minber yıldız, palmet, rozet ve geometrik motiflerle süslü kündekari ahşap işlemeciliğin en eski ve özel örneklerinden biridir.

boyaci-camii-1

Minber tekerler üzerinde hareket etmektedir. Cami enine dikdörtgen planlı olup dört ayakla birbirine paralel iki bölüme ayrılmıştır. Mihrap önü kubbeli diğer bölümler çapraz tonozlarla örtülüdür. Minare 19. yüzyıl sonunda yenilenmiştir. Caminin medresesi yıkılmıştır. 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılmıştır.

Boyacı Camii Adres: Boyacı Mah. Hamdi Kutlar Caddesi Şahinbey Gaziantep

Boyacı Camii Konum Adresi

Tekil Yazı Reklamı - Alt - Masaüstü
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ