Sol Dikey

Sag Dikey
25.01.2021 - Gaziantep'e özel Şehir Rehberi - Şehrimize özel

Gaziantep Kültürü

Tekil Yazı Reklamı - 2 (Reklam Resim Yanyana Şablonu için - Masaüstü)
Gaziantep Kültürü

 

Gaziantep Kültürü

 

Tarihi Yerler

gaziantep-tarihi-yerler

Kentin tam merkezinde tarihi Gaziantep Kalesi yer alır. Kalenin güneyinde tarihi Naib Hamamı bulunmaktadır. Kalenin kuzeyinde ise çok sayıda tarihi han bulunmaktadır. Hanların kuzeyinde bakır işlemeleriyle ünlü tarihi Bakırcılar Çarşısı yer alır. İlde Boyacı Camii, Kurtuluş Camii ve Şirvan Camii gibi çok sayıda tarihi cami yer alır. Bey Mahallesi’nde ise tarihi Antep evleri yer alır. İldeki görülecek bir diğer yer ise Aziz Bedros Kilisesi’dir. Bu cümleden önce adı geçen bütün yerler ödüllü ”Kültür Yolu Projesi” adı altında restore edilmiştir.

Müzeler

müzeler

Gaziantep, ilinde çok sayıda müze vardır. Yapılmakta olan müzelerle beraber Gaziantep tam bir müzeler kenti olacaktır. Aşağıda Gaziantep’teki müzelerin bir listesi yer almaktadır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi
Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi
Gaziantep Savaş Müzesi
Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Medusa Cam Müzesi
Atatürk Anı Müzesi
Gaziantep Oyuncak Müzesi
Gaziantep Kültür ve Tarih Müzesi
Gaziantep Beyazhan Kent Müzesi
Hasan Süzer Etnografya Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi

El Sanatları

el-sanatlari

Gaziantep’te çok çeşitli el sanatları mevcuttur. Geçmişte Gaziantep’teki en yaygın el sanatları dericilik, bakırcılık, yemenicilik, kilimcilik, el işlemeciliği ve kuyumculuktur. Bunlardan el işlemeciliği, bakırcılık ve kilimcilik önemini hala korumaktadır. Özellikle Gaziantep’in kendine özgü motifleri olan kilimleri ve bakır ürünleri çok meşhurdur. Gaziantep’e özgü kilim çeşitleri Baklava çeşitleri, Habbap ayağı, Kuş Kanadı, Zincir Göbek , Dirsek Göbek, Pençe Göbek, Çarkı felek , Parmak Göbek ve Atom Göbek’tir. Ayrıca hanımların hemen her evde yaptığı Antep işi, dantel ve örgü gibi başka el sanatları da mevcuttur.

Antep İşi

Özel bir tekniği olan Gaziantep’e özgü bir işleme türüdür.Beyaz kumaş üzerine iplik sarılarak ve çekilerek, beyaz, sarı ve krem rengi ipliklerle çeşitli susma ve ajurlarla süslenerek işlenir. Antep işi ilk defa Antep ve çevresinde ev hanımları tarafından yapıldığı için bu adı almıştır. Günümüzde işleme tekniği bozulmadan sim,renkli iplikler ve yardımcı nakış iğneleri kullanılarak çok güzel işlemeler yapılmaktadır.

Bakırcılık

bakircilik

Gaziantep bakır işlemeciliğinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Gaziantep bakır işlemesinin özelliği yekpare olarak imal edilmesidir.Lehim ya da bir başka yolla birleştirilme yapılamaz. Gaziantep’te bakır işlemeciliğiyle sahan, tas, maşrapa, kazan gibi mutfak eşyaları; ibrik, semaver, vazo,cezve, çaydanlık gibi kullanım eşyaları yapılır.

Yemencilik

yemenicilik

Eskiden genellikle çiftçilerin giydiği yemeni,doğal deri ve pamuk ipliği kullanılarak üretilen topuksuz bir ayakkabı türüdür. Yemeninin tabanı manda yada sığır derisinden, astarı koyun derisinden,çevirmesi(kenarı) oğlak derisinden yapılmaktadır. Genellikle siyah ve kırmızı renklerde üretilmektedir. Kelik küçük hasbe,büyük hasbe gibi modelleri vardır.
Ayakta koku, nasır ve pişik yapmaması nedeniyle çok sağlıklı bir ayakkabı türüdür. Ayrıca alt taban ile üst taban arasındaki kil, vücudun tüm elektiriğini alıp,toprağa vererek insanı rahatlatır.

Gaziantep Yemek Kültürü

gaziantep-mutfagi

Gaziantep’in çok zengin bir mutfağı vardır, toplamda 512 çeşit yemeğe sahiptir. Yemek çeşidi olarak da en çok yemek çeşidi ile Türkiye’de birinci sırayı alır. Bu mutfak seneler boyunca çeşitli geleneklerin harmanlanmasıyla zenginleşmiştir. Antep mutfağı özellikle kebap ve et yemekleri ile meşhurudur. Alaca çorba, altı ezmeli kebap, arap köftesi, baklava, beyti, börk aşı, çağla aşı, cağırtlak kebap, doğrama, ekşili taraklı kebap, erik tavası, firik pilavı, kavurma , kuşbaşı kebap, küşneme, lahmacun, patlıcan kebabı, sarımsak kebabı, simit kebabı, şiveydiz, yuvarlama ve yeni dünya kebabı Gaziantep mutfağına özgün yemek ve tatlıların sadece çok azıdır.

Halk Oyunları

halk-oyunlari

Halk oyunları deyince ilk akla gelen halaydır.Kadın
ve erkeklerin birlikte oynadığı halaylarda hasat
sonunda yaşanan sevinçler işlenir. Melodik yapısı zengin olan buoyunlar zaman zaman ağır, zaman zaman
da çok ritmiktir. Dokuzlu,Oğuzlu, Çepikli-Çibikli, Kırıkhan,
Ağırlama, Fatige Demune, Şirinnar, Mendilli, Leylim, Meryem,
Mermere, Çobanbeyli, Nahsani,
Barak Halayı belli başlı oyunlardır.

Sedefcilik

sedefcilik

Hammaddesi midye kabuğu, çeşitli teller ve ceviz ağacı olan sedef ve sedefkarlık sanatı Ortadoğu ülkelerinde doğmuş ve 15 yüzyıldan sonra Osmanlılara geçmiştir. Sedefcilik asırlarca değişik motiflerle zenginleştirilerek yapılarda, kullanın eşyalarında ve silah süslemelerinde uygulanmıştır.

Dokuma Kilimcilik

dokuma-kilimcilik

Antep kilimlerinin ipi, öküz, deve ve at tüyü, koyun yünü ve keçi kıllarından elde edilir. Gaziantep’te üretilen kilimler tezgah,şekil,dokunuş biçimleri ve nakışları yönünden diğer yörelerin kilimlerinden çok farklıdır.

Kutnuculuk

kutnu-dokumaciligi

Hammaddesi floş ve pamuk ipliği olan ve tamamen el tezgahlarında dokunan kutnu bezi, Türkiye’de sadece Gaziantep’e has,eski bir dokuma türüdür. Kutnu kumaşından yöresel kıyefetler yapıldığı gibi,çeşitli aksesuar, turistik giysi, çanta, terlik, perdelik kumaş da üretilmektedir.

Aba Dokumacılığı

Aba,deve,öküz ve at tüyünden,keçi kılından ve koyun yününden dokunan özel bir kumaştan yapılan bir erkek giysisidir. Abalar dokunduğu ipin ve kumaşın rengine, boyuna ve giyildiği yöreye göre isimlendirilirler.

Antep Şıvesi

antep-sivesi

Güneydoğudaki bir çok ilde olduğu gibi Gaziantep’in kendine özgü bir şivesi vardır Halk arasında Antep Şivesi ya da Antepçe adıyla çağırılan bu konuşma şekli özellikle kırsal kesimde yaşayanlar ve yaşlılar arasında daha çok görülür.

Zurnacılık

zurnacilik

Üflemeli halk çalgılarının başında gelen zurna zerdali ağacından yapılır. Gaziantep’te Tüm Kaba Zurna, Orta Kaba Zurna ve Cura Zurna çeşitleri imal edilmektedir.

Müzik

Şehir merkezinde şehir kültürünün ve yaşama biçiminin ürünü olan Türk Sanat Müziği icrası ve çalgıları görülür. İslahiye ve Nurdağı Bölgesinde olduğu gibi yayla ve dağlık bölgelerdede Barak Müziğinin etkileri yoğundur.  Açık havada yapılan eğlencelerde davul ve zurna kullanılır.  Kapalı alanlardaki eğlencelerde ise daha çok bağlama çalınır.

Tekil Yazı Reklamı - Alt - Masaüstü
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ