Sol Dikey

Sag Dikey
18.01.2021 - Gaziantep'e özel Şehir Rehberi - Şehrimize özel

Gazilik Unvanı Verilişinin 95. Yılı Kutlandı

Tekil Yazı Reklamı - 2 (Reklam Resim Yanyana Şablonu için - Masaüstü)
Gazilik Unvanı Verilişinin 95. Yılı Kutlandı

Gazilik Unvanı Verilişinin 95. Yılı Kutlandı

gazilik-kutlamalari-1

Demokrasi Meyda’nında düzenlenen törene Valimiz Ali YERLİKAYA, Gaziantep Milletvekili Abdulkadir YÜKSEL, 5´inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat SOYSAL, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN , İl Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa YANMAZ, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan FADILOĞLU, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU, protokol, gaziler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Valimiz Ali YERLİKAYA, 5´inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat SOYSAL ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.Gazilik madalyasının Türk bayrağına toka edilmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

gazilik-kutlamalari-2

Başkan Şahin, törende, onur, şeref gününde olunduğunu belirterek, arkasına bakmadan, namusu, toprağı, izzeti, al yıldızlı bayrağı ve ezanı için hayatını kaybeden şehitleri şükranla andı.“Bir şehir ki hiçbir hesap yapmadan, 7’den 77’ye bu şehitlik, gazilik cana minnet demiştir. Bir şehir ki 6 bin 317 şehidini gözünü kırpmadan vermiştir” diyen Şahin, şöyle devam etti:“İşte bu şehrin gazi olma yolculuğunda en büyük fedakarlığı, cefakarlığıdır. Böyle bir geçmişten geliyoruz. Şeref duyuyoruz atalarımızdan. Bu destan bizim destanımız. Bu destana sahip çıkacağız. Geçmişimizle övünüp, geleceğimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. Aynen bugün olduğu gibi bir taraftan göz kırpmadan bu toprak için şehit verirken, öbür taraftan kalkınma hamlesinde atalarına yakışır bir hızla 2023 diyeceğiz, 2071 diyeceğiz. Bunun için kenetleneceğiz, safları sıklaştıracağız. Ve biz birlikte gaziyiz, birlikte Antepiz diyeceğiz.”

gazilik-kutlamalari-fatma-sahin

Valimiz Sayın Ali YERLİKAYA Gaziantep’e “Gazilik” unvanı verilişinin yıl dönümünü kutlayarak, “Bugün Gazi Mustafa Kemal’in ‘Gaziantep ve Gaziantepliler Türkiye’nin en bahtlısıdır’ dediği günün yıl dönümüdür” dedi.Toprakları, ecdadının mübarek kanlarıyla sulanmış, Anadolu’nun kadim bir beldesi olan Gaziantep’in yeryüzünde “Gazi” unvanı almış ilk ve tek şehir olduğunu belirten Yerlikaya, bu unvanın kente büyük sorumluluklar yüklediğini vurguladı.Gazianteplilerin sanayi ve ticaret alanında gösterdiği başarılı çalışmalarıyla ülke ekonomisine katkı sağladığını ifade eden Yerlikaya, “Kalkınmaya da önderlik etmektedirler. Gazi şehrimiz ülkelerindeki karışıklık ve iç savaş sebebiyle ülkemize sığınan Suriyelilere de kucak açmış, 2011 yılından bu yana şehrini, rızkını onlarla seve seve paylaşmıştır” diye konuştu.

gazilik-kutlamalari

Öte yandan törende, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Gaziantep’e “Gazilik” unvanının verilişinin yıl dönümü kapsamında kurduğu 95 kişilik halk oyunları ekibi gösteri sundu. Tören, protokol ve katılımcılarının kortej yürüyüşünün ardından sona erdi.

Tekil Yazı Reklamı - Alt - Masaüstü
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ