Sol Dikey

Sag Dikey
24.01.2021 - Gaziantep'e özel Şehir Rehberi - Şehrimize özel

İşyeri Açma Rushat Sadece 1 Lira

Tekil Yazı Reklamı - 2 (Reklam Resim Yanyana Şablonu için - Masaüstü)
İşyeri Açma Rushat Sadece 1 Lira

İşyeri Açma Rushat Sadece 1 Lira

Şahinbey Belediyesi tarafından 2015 yılında başlatılan ve iş yeri açma ruhsatında metrekareye 1 lira harç parası alınan kampanya devam ediyor.

sahinbey-rushat

Şahinbey Belediyesi esnafın yükünü hafifletmek için Türkiye’de bir ilke imza atarak, işyeri açma ruhsatı harçlarında kampanya başlatmıştı. Geçen yıl uygulamaya konulan kampanya bu yıl da devam ediyor. Yeni işyeri açanları ve ruhsatsız çalışanları ruhsat almaya teşvik etmek için yapılan kampanya büyük ilgi gördü. İşyerinin metrekaresine 1 lira ödeyerek ruhsat alan esnafta yapılan uygulamadan memnun olduğunu dile getirdi.

“Ruhsatsız İşyeri Kalmasın”

Ruhsatsız iş yeri kalmaması için başlatılan kampanya ile esnafın desteklendiğini söyleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “İlçemizdeki işyerlerinin kimlik kazanması ve ruhsatsız işyerlerinin kalmaması için başlattığımız kampanya Türkiye’de bir ilk oldu. Ruhsatsız işyeri çalıştırma kanunlarımıza göre suç. İşyeri açma ruhsatı her yıl yenilenen bir işlem değil. Bir işyeri açtığınızda adres ve iş değişikliği olmadığı sürece ömür boyu geçerlidir. Esnafımız başvuru yaptığı zaman metrekare başına 1 lira olmak üzere ucuz bir şekilde ruhsatlarını alabilmektedir. Tüm vatandaşlarımıza bol kazançlı günler diliyorum” diye konuştu.

“Esnafımız Çok Memnun”

Böyle bir çalışmayı tekdirle karşıladıklarını söyleyen Pideciler Yufkacılar ve Simitçiler Odası Başkanı Abdullah Sarı, “Esnafım adına sayın başkanımıza teşekkür ediyorum. Daha önce alınan ruhsatları da biliyoruz. Esnafımız daha önce 3 bin liraya, 4 bin liraya ruhsat alırken şu anda sadece 150 -200 liraya ruhsat veriyorlar. Bütün esnafımız şimdi burada ruhsat almak için sıraya geçti. 2004 yılında 4 bin liraya ruhsat alırken şu anda fiyat belli. Kampanyadan bütün esnaflarımız ve bizde çık memnunuz. Çok teşekkür ederiz” dedi.

“Eski Sıkıntılar Yaşanmıyor”

Ayakkabı tamircisi Eyüp Dinçkan ise küçük esnafın daha önceleri ruhsat almada maddi açıdan sıkıntı yaşadığını belirtirken, “Belediyemiz ruhsat için kampanya yapmış çokta güzel olmuş. Daha önce çok yüksekti fiyatlar ve herkes ruhsat alamıyordu. Ruhsat almanın en büyük avantajı işi bilenle bilmeyenin kanunla ayrılıyor olması ve esnafın rahat etmesi. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na çok teşekkür ederim.

“Belediyemizden Allah Razı Olsun”

Restoran işletmecisi Sakıp Çadır’da yapılan kampanyanın ruhsatsız iş yerlerinin önüne geçtiğini belirterek şöyle konuştu:

“Belediyemizin çalışması eskiye göre çok iyi ruhsat müdürlüğümüz, zabıta müdürlüğümüz diğer birimlerimiz çok iyi çalışıyor. Allah kendilerinden razı olsun. Eskiden 4-5 bin lira vererek aldığımız ruhsatları şimdi 200-300 lira gibi bir ruhsat harcıyla alıyoruz. Bununla birlikte belediyemizin diğer hizmetleri de çok iyi ilerliyor. Eskiden lokantalarımızda çöp birikip kalırken şimdi her gün çöplerimiz toplanıyor. Belediyeden Allah razı olsun, bizde çok rahat ediyoruz, komşularımız eskisi gibi şikayet etmiyor.”

Tekil Yazı Reklamı - Alt - Masaüstü
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ